Lista aktualności Lista aktualności

Spływ kajakowy tropem Smętka (WIDEO)

Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza zorganizowano w Nadleśnictwie Spychowo spływ kajakowy śladami tego wybitnego reportażysty.

Pod koniec czerwca 1935 roku Melchior Wańkowicz wraz ze swoją córką "Tilriporkiem" wyruszył w wodną podróż kajakową po Mazurach, którą opisał w powieści "Na tropach Smętka". Wyprawę rozpoczął jadąc pociągiem ze Szczytna (dawnego Ortelsburga) do Spychowa (dawnych Pup) wodując następnie swój kajak- kuwakę na plaży w Spychowie przy siedzibie obecnego Nadleśnictwa Spychowo.

W ramach świętowania Roku Wańkowicza leśnicy z Nadleśnictwa Spychowo wraz ze Stowarzyszeniem Twórców i Orędowników Kultury Anima postanowili dokładnie 27 czerwca, w dniu rozpoczęcia podróży szlakiem Krutyni przez Wańkowicza, odtworzyć wspomnienia z tej wyprawy. Wraz z uczestnikami w strojach z epoki ruszyli ze stacji PKP w Szczytnie, czytając w pociągu wszystkim pasażerom dzieło Wańkowicza "Na tropach Smętka".

Na stacji w Spychowie (dawnych Pupach) przywitała kajakarzy leśna brać, która przygotowała na tę okazję wańkowiczowską kuwakę, z którą uczestnicy przeszli od stacji na plażę przy amfiteatrze w Spychowie witając się z mieszkańcami i przechodniami. Potem nastąpiło wodowanie kuwaki i pozostałych kajaków oraz wyruszenie tropem Smętka szlakiem Krutyni do Zgonu.

Piękna, słoneczna pogoda, otwarci ludzie i wspomnienia Wańkowicza zapisane w jego powieści sprawiły, że był to wyjątkowo udany dzień.

 

Więcej informacji o Wańkowiczu w Spychowie tutaj (kliknij).