Lista aktualności Lista aktualności

Święto Drzewa 2019

Październik w Nadleśnictwie Spychowo już nie po raz pierwszy mija pod znakiem Święta Drzewa. Podczas 10 różnych akcji pod przewodnictwem spychowskich leśników dzieci, młodzież i dorośli posadzili blisko 800 drzew i krzewów. To tylko cześć akcji.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej zainicjowanym w 2003 roku przez Klub Gaja, Jego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew a kulminacyjnym punktem jest coroczna akcja sadzenia drzew czyli właściwe Święto Drzewa odbywające się 10-go Października.

Z dumą przyznam, że choć w dziedzinie edukacji dzieje się u nas niemało to nadal Święto Drzewa jest obchodzone z impetem. To wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu leśniczych , podleśniczych i naszego leśniczego szkółkarza. To oni i lokalne placówki oświatowe realizują ten program.

W tym roku  w akcji wzięło udział 6 szkół ( Kolonia, Spychowo, Świętajno, Rozogi, Dąbrowy  i Mikołajki) przedszkole z Jerutek oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Piasutnie i Dom Pomocy Społecznej w Spychowie – razem okrąglutko 10 różnych instytucji!!!. Posadziliśmy wspólne 770 sztuk dębów, lip,  sosen, jarzębin, głogów, klonów, świerków itp. itd… Nasadzenia powstały głównie na posesjach szkół. Tylko 1/3 sadzonek trafiła do lasu. Nasadzenia przy szkołach mają dodatkowy edukacyjny wymiar: Uczestnicy akcji obserwują jak ich drzewka rozwijają się z roku na rok i mogą o nie zadbać.

Bezapelacyjnie najhuczniej Święto Drzewa  obchodzi Szkoła w Dąbrowach. Wiąże się to z całodzienną akcją, która od kilku lat ma wręcz charakter święta szkoły. W tym roku klasy 4-8 zmierzyły się  z trasą rajdu pieszego, którą pokonywały samodzielnie w pięcioosobowych grupach poszukując punktów i  wykonując zadania na trasie. Nie było łatwo  - zwycięska drużyna wykonała prawidłowo tylko 80% zadań przygotowanych przez leśników na terenie leśnictwa Spaliny. Pop powrocie na metę czekało jeszcze zadanie dodatkowe: obsadzenie dębami gniazda w drzewostanie.

W tym samym czasie w pobliżu szkoły młodsi uczniowie mieli podobny rajd terenowy z trasą biegnącą wokół szkoły. Ich zadanie dodatkowe polegało na przygotowaniu kociołka nad ogniskiem dla wszystkich uczniów szkoły i przedszkola (130 osób !!!). Wyłonienie zwycięzców rajdów i uroczyste zakończenie odbyło się przy szkole: było bardzo uroczyście i przepysznie!