Asset Publisher Asset Publisher

Bocian z Lasów Mazurskich w Warszawie

Rekordowe, bo 18 metrowe stoisko promocyjne leśników z LKP Lasy Mazurskie zawitało na tegoroczne Dni Ziemi w Warszawie.

W niedzielę 27 kwietnia 2014 r. od godz. 10:00 rano w pełnej gotowości, w zielonych mundurach i radosnym nastroju, mazurscy leśnicy witali i zapraszali do swojego stoiska wszystkich gości na warszawskich Polach Mokotowskich. Na szczęście pogoda była słoneczna w przeciwieństwie do dnia poprzedniego, w którym rozstawiane było stoisko w strugach deszczu. Przygotowania do tegorocznej akcji trwały kilka tygodni i dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich nadleśnictw wchodzących w skład LKP Lasy Mazurskie: Maskulińskie, Pisz, Strzałowo, Spychowo i Mrągowo, wszystko przebiegło sprawnie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Wielki festyn zwieńczający obchody odbywa sie corocznie w parku Pola Mokotowskie w Warszawie.  Podczas jego trwania prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, wyższe uczelnie, jednostki Lasów Państwowych, parki narodowe i wiele organizacji pozarządowych. Tegoroczny był wyjątkowo uroczysty ze względu na obchodzone w tym roku 90-lecie Lasów Państwowych.

Tegoroczne stoisko miało nieco inny charakter niż zwykle. Poza ekspozycją, która aż kipiała od żywych, leśnych kolorów, większość stoiska miała warsztatowy charakter. I to głównie dlatego, by spędzić więcej czasu z odwiedzającymi, zrobić coś wspólnie, porozmawiać i przy okazji przekazać wiedzę na temat tajników leśnego gospodarowania. Jak się okazało, ten schemat działania sprawdził się doskonale, gdyż część osób odwiedzała nas kilkukrotnie oraz były dzieci, które wyjątkowo upodobały sobie nasze stoisko i spędzały z nami nawet do 3 godzin! A przy zielonych namiotach przemykał od czasu do czasu pluszowy bocian Leśnego Kompleksu Promocyjnego, który humorystycznie zaczepiał przechodniów i zwracał na siebie uwagę, szczególnie najmłodszych spacerowiczów..

Rysuj, maluj, tłocz…

Poza tradycyjnymi konkursami leśnymi z zagadkami i rebusami, w namiotach rozstawione były stoły i sztalugi. Tam dzieci wykazywały się zdolnościami plastycznymi. Część odrysowywała sylwetki ptaków leśnych, kolorowała je według rzeczywistych barw i odpowiadała na pytania leśników dot. ciekawostek z ich życia. Takie kolorowe ptaszki zdobiły później galerię na tablicy korkowej. Inni malowali na sztaludze farbami wspólny, wielki obraz lasu. Motywem przewodnim tego malunku była odpowiedź na pytanie „Czym jest dla mnie las". Przy sąsiednim stole nie kończąca się kolejka ustawiała się do wykonania własnoręcznie breloczka z tłoczeniami na naturalnej skórze garbowanej roślinnie. Tym sposobem stworzyliśmy okazję do twórczego działania i przekazania pamiątki ze spotkania z leśnikiem w postaci własnoręcznie zrobionych „małych arcydzieł".