Asset Publisher Asset Publisher

Czas na zmianę stylu życia

W dniach 30 maja- 5 czerwca obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień Zrównoważonego Rozwoju.

Z tej okazji Nadleśnictwo Spychowo  wraz ze społeczną szkołą w Mikołajkach zorganizowało warsztaty oraz konkurs na krótki film opowiadający o  zasadzie 6xR – Reduce(redukuj), Recycle(poddawaj recyklingowi), Repair (reperuj), Reuse (używaj ponownie), Refuse(odmawiaj), Rethink (przemyśl, żeby wybierać świadomie).

Drugim wydarzeniem organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju było stoisko promujące ideę „Leśnych przedszkoli” 1 czerwca 2019r.

Więcej do poczytania o tych wydarzeniach na stronie www.esdw.com. Wszystkie wydarzenia są umieszczone na mapie Polski – Szukajcie Spychowa i Mikołajek

Zwycięski film w konkursie Nadleśnictwa Spychowo

 

O co w tym chodzi?

Ludzi na Ziemi jest coraz więcej a każdy człowiek do zaspokojenia swoich potrzeb zużywa określoną ilość , pożywienia, surowców  i energii. Jeśli każdy człowiek na Ziemi żyłby na takim poziomie jak przeciętny Europejczyk potrzebowalibyśmy aż 2,6 planety żeby te potrzeby zaspokoić. (Oblicz swój ślad ekologiczny:  www.footprintcalculator.org, http://ecologicalfootprint.com/).

To pokazuje, że czeka nas drastyczna zmiana jeśli chodzi o użytkowanie powierzchni Ziemi.

 

Co ma do tego las?

Las zaspokaja bardzo wiele ludzkich potrzeb: Z drewna można zbudować dom, ogrzać go i wyprodukować  wiele, wiele produktów. W lesie żyją zwierzęta, które stanowią nasze pożywienie, Tam znajdziemy rośliny runa leśnego, leki. Jak przemyślimy jak wiele las  dla nas produkuje będziemy zaskoczeni.

Zaspokaja tak wiele ludzkich potrzeb czerpiąc energię ze słońca i pochłaniając dwutlenek węgla.

LAS TO FABRYKA DOSKONAŁA. Musimy tylko nauczyć się z niego odpowiedzialnie korzystać.

To dlatego tak ważne jest żeby zwrócić uwagę na to skąd pochodzą produkty używane przez nas na co dzień.  Składniki wielu z nich(olej palmowy z Indonezji, soja z Ameryki Południowej) pochodzą z upraw powodujących nieodwracalne wylesienia w krajach rozwijających się. Nie widzimy tego za oknem więc to nas nie boli.

Boli nas widok ściętego w lesie drzewa a myśląc globalnie powinniśmy jak najwięcej korzystać z dóbr, które produkuje dla nas las: lokalnie, bez zanieczyszczeń i  wykorzystując energię słoneczną.