Asset Publisher Asset Publisher

Inwentaryzacja czosnku niedźwiedziego

W połowie maja, na terenie Nadleśnictwa Spychowo rozkwitł czosnek niedźwiedzi. W tym roku kwitnienie rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie, ze względu na krótką zimę.

Czosnek niedźwiedzi to typowy geofit (roślina ziemnopączkowa). Gdy na dobre rozwiną się liście drzew i krzewów, przechodzi w fazę spoczynku i nie jest widoczny aż do następnej wiosny. Ta rzadka roślina, objęta ochroną częściową, występuje na żyznych i wilgotnych siedliskach, na obszarach podgórskich. Czasem spotykana jest na niżu np. w Puszczy Białowieskiej. Roślina ta o charakterystycznym czosnkowym zapachu znana jest ze względu na swoje walory smakowe i właściwości zdrowotne. Jest pierwszą, leśną nowalijką bogatą w witaminy i aktywne związki siarki działające oczyszczająco na organizm.

Przy okazji kwitnienia czosnku niedźwiedziego, przeprowadzono jego inwentaryzację, używając do tego celu odbiornika GPS. Licząc tylko zwarte płaty czosnku, okazało się, że zajmuje on  powierzchnię niemal półtora hektara, a jego wzrost i kondycja rokują, że może jeszcze zwiększyć swój areał. W Nadleśnictwie Spychowo duże łany czosnku niedźwiedziego  spotkać można  tylko w jednym miejscu - w grądzie porastającym uroczysko „Cegielnia". To wyjątkowe wzgórze, zachwycające bogactwem gatunków runa leśnego, charakterystycznym dla aspektu wiosennego grądu, wyjątkowe także ze względu na  otaczające, ubogie drzewostany iglaste.

Nowością na spychowskim stanowisku czosnku są cztery ule, które ustawił pszczelarz – leśniczy z sąsiedniego nadleśnictwa. O ile eksperyment się powiedzie, być może wkrótce będzie można oprócz walorów przyrodniczych czy smakowych tej rosliny, spróbować jeszcze czosnkowego miodu.