Asset Publisher Asset Publisher

Leśna ścieżka na hali targowej?

Na Targach HUBERTUS w Ostródzie - 7-9 X 2016 przez ścieżkę edukacyjną olsztyńskich leśników w ciągu jednego przeszło ponad 3000 osób!

Nie każdy jest w stanie dotrzeć na lekcje terenową do lasu dlatego leśnicy przyjeżdżają prowadzić edukację w miastach. Tak było podczas Targów w Ostródzie.

Przed wejściem na ścieżkę wszyscy uczestnicy odbywali krótką pogadankę prowadzoną na głównej scenie targów  i oglądali film o lasach.

Tematem nadrzędnym ekspozycji było;' "Co nam daje las" Uczestnicy pokonując kolejne punkty mieli do wykonania krótkie zadanie lub musieli odpowiedzieć na pytanie. Każdy uczestnik po wykonaniu zadania otrzymywał pieczątkę . W nagrodę za uzbieranie odpowiedniej ilości można było otrzymać drobny upominek: drewnianą kredkę , gwizdek bądź kolorowankę.

Oto punkty naszej ścieżki "Co nam daje las": 

 

1.       Las - fabryka tlenu - ekspozycja: schemat ukazujący pochłanianie CO2 przez drzewa , Zadanie za pieczątkę: pytanie lub zadanie na temat tlenu

2.       Las - fabryka drewna- ekspozycja : pnie drzew, dendrofon, Zadanie:  rozpoznawanie gatunków drzew po pieńkach,  gałązkach, owocach

3.       Las -miejsce pracy - ekspozycja: manekiny w strojach leśników, zadanie: mierzenie kłody drewna

4.       Las - użytki uboczne - ekspozycja: szafy z różnorodnymi darami lasu. Zadanie: rozpoznawanie roślin

5.       Las - dom zwierząt - ekspozycja ze zwierzętami .Zadanie: rozpoznawanie zwierząt i tropów

6.       Las - turystyka, rekreacja. Ekspozycja: różne aktywności w lesie min: biwakowanie, rower, nordic-walking . Zadanie: wybór swojej ulubionej aktywności - wrzucenie szyszki do przezroczystej rury.

7.       Las - funkcja ochronna i retencja wodna - ekspozycja na temat w leśnej szkatułce - przyczepie Nadleśnictwa Olsztynek, Zadanie za pieczątkę: karta pracy na ten temat.