Asset Publisher Asset Publisher

Partnerstwo w trosce o leśny krajobraz

Przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, samorządów, jednostek Lasów Państwowych podsumowało projekt Bałtyckie Krajobrazy. Konferencja odbyła się w dniach 20 i 21 marca 2014 r. w Mikołajkach.

Projekt Bałtyckie Krajobrazy był realizowany przez dwa lata przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie i Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Miał na celu zidentyfikowanie i próbę rozwiązania problemów nurtujących lokalne społeczności. Praca w projekcie była oparta na idei Lasów Modelowych- sieci obszarów na całym świecie gdzie problemy w krajobrazie rozwiązywane są na zasadach partnerstwa. Lasy Modelowe to tereny gdzie las odgrywa kluczową rolę w krajobrazie, dobrze zarządzane, łączące społeczne, kulturowe i gospodarcze potrzeby lokalnych społeczności.

Projekt był trudny, ponieważ my- leśnicy- inżynierowie podchodziliśmy do niego z wielką rezerwą. Trudno wytłumaczyć i zrozumieć fakt, że celem projektu jest....zawiązanie partnerstwa pomiędzy różnymi stronami (stowarzyszeniami, mieszkańcami, instytucjami), które współdziałają na jednym terenie. My jako leśnicy zaangażowaliśmy się w Bałtyckie Krajobrazy, bo czujemy się współodpowiedzialni za otaczający nas krajobraz z uwagi na dominującą rolę jaką pełnią  w nim lasy.  

Działania podejmowane w ramach projektu były bardzo różnorodne. Dyrektor RDLP w Olsztynie Pan Jan Karetko przedstawił dokonania ze strony lasów a Grzegorz Drozdowski- Dyrektor Departamentu Ochrony Środowisk Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego ze strony samorządu.

Jednym z  powstałym w ramach projektu jest min. interaktywna platforma wymiany informacji dostępna na stronie www.baltyckiekrajobrazy.eu. Jednym z  powstałym w ramach projektu jest min. interaktywna platforma wymiany informacji dostępna na stronie www.baltyckiekrajobrazy.eu. Jest to serwis mapowy w którym każdy zainteresowany może nanosić zmiany, wprowadzać komentarze itp. Paulina Adamska z Nadleśnictwa Spychowo przedstawiła przebieg 300-kilometrowego szlaku konnego im Marion Donhoff, który powstał w wyniku współpracy wielu nadleśnictw i jednostek samorządowych. W ramach projektu udało się nawiązać współpracę również z naukowcami. Dzięki licznym ekspertyzom zinwentaryzowaliśmy gatunki ryb żyjące w zbiornikach powstałych w wyniku retencji wodnej oraz poznaliśmy leśne pożytki niedrzewne naszych lasów. Ponieważ kluczowym zagadnieniem projektu był krajobraz, opracowana została ekspertyza prawna dotycząca warunków jakie trzeba spełnić zarządzając elementami przestrzeni geograficznej. Dużo zostało opracowane również w temacie gospodarowania populacją bobra europejskiego. Niewątpliwym sukcesem projektu jest wytyczenie 25 szlaków nordic-walking zlokalizowanych w najpiękniejszych zakątkach lasów RDLP w Olsztynie. Kolejnym ciekawym opracowaniem był audyt szlaków turystycznych. Zakładał  zinwentaryzowanie blisko tysiąca kilometrów szlaków z obszaru objętego projektem. Wyniki audytu stały się dobrą wskazówką zarówno przy rewitalizacji już istniejących szlaków jak i tworzeniu nowych tras. Kolejną ciekawą współpracą nawiązaną w ramach projektu, tym razem pomiędzy leśnikami i archeologami, było opracowanie perspektyw rozwoju turystyki archeologiczno-przyrodniczej. Inspiracją do tego były wyniki badań archeologicznych prowadzonych we wsi Samławki na terenie Nadleśnictwa Mrągowo.

Przedstawione powyżej działania to tylko część naszego projektowego dorobku. Nie sposób przytoczyć wszystkich poruszanych tematów- tak wielka była ich różnorodność. Całość projektowego dorobku została zebrana i wydana w postaci albumu, który otrzymali wszyscy uczestnicy konferencji. Wersja elektroniczna znajduje się na stronie: www.baltyckiekrajobrazy.eu

Największym osiągnięciem projektu i konferencji jest fakt, że obok siebie zasiedli samorządowcy, leśnicy, rybacy, koniarze, przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych i Mazurskiego Parku Krajobrazowego i wielu innych instytucji dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w zakresie poruszanych tematów. Oprócz części konferencyjnej okazją do swobodnej wymiany doświadczeń była wyprawa bryczkami przez lasy oraz wspólne gotowanie dziczyzny pod okiem Wojciecha Charewicza- podróżnika, myśliwego i kucharza.

Najważniejszą wartością pozostającą po zakończeniu projektu jest poszerzenie horyzontów i otwarcie na współdziałanie przy rozwiązywaniu problemów dotyczących wspólnego dobra jakim jest mazurski, leśny krajobraz.