Asset Publisher Asset Publisher

Piętnastu artystów, las, stodoła … i kilkanaście twórczo spędzonych dni

Niezwykłym wydarzeniem artystycznym był tegoroczny plener malarski zorganizowany przez Nadleśnictwo Spychowo dla zawodowych artystów i plastyków amatorów w dniach 26 czerwca – 7 lipca w Artystycznej Stodole Chochół.

Przez blisko dwa tygodnie gościliśmy 15 twórców, którzy mierzyli się z tematem „LAS mikro-makro LAS”.  Za sprawą dwóch uczestniczek: Ilki Neumann z Berlina oraz Roussany Aleks-Nowakowskiej – Bułgarki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Sofii, tegoroczny plener miał wymiar międzynarodowy.

Plenerowicze poznawali spychowskie lasy, muzeum mieszczące się w nadleśnictwie, urokliwe jeziora oraz leśne szlaki. Próbowali w twórczy sposób przedstawić swoje wrażenia w obrazach, rysunkach oraz szkicach.

 „Po raz pierwszy tak blisko mogłam poznać leśników.  To pasjonaci -  tak wiele wiedzą o przyrodzie. Po spotkaniu z nadleśniczymi  Krzysztofem Krasulą i Maciejem Ligockim oraz leśnikiem na szkółce leśnej zupełnie inaczej patrzę na las. To niezwykłe, że jednocześnie podejmują oni tak wiele różnych działań związanych z kulturą: plenery , teatr w stodole, warsztaty dla dzieci” – mówi Barbara Gębczak artystka z Warszawy

 „Plener był okazją do ubogacających nas wszystkich spotkań w szkółce leśnej, salach konferencyjnych nadleśnictwa ale również podczas warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaków. Szczególnie cenne było dla nas spotkanie z aktorami i twórcami teatru ze stowarzyszenia ANIMA oraz wystawa mikro-fotografii Pawła Salamuchy którą mogliśmy obejrzeć w Stodole Chochół.” mówi Konrad Lesiak – jeden z uczestników

Efektem tak twórczo spędzonego czasu jest poplenerowa wystawa obrazów, która została już zaprezentowana w Stodole Chochół. Teraz będzie można ją zobaczyć W Ośrodku Edukacji Leśnej w Spychowie, Miejskim Domu Kultury w Szczytnie (wrzesień-październik 2019) oraz galerii Stary Ratusz w Olsztynie (luty-marzec 2020).

 

Zdjęcia: Łucja Kopka, Ilka Neumann, Marta Cieślik, Piotr Pawlik