Asset Publisher Asset Publisher

Sadzenie lasu po niemiecku

W sobotę, 16 kwietnia odbyło się nietypowe sadzenie lasu w Nadleśnictwie Spychowo.

Zajęcia były połączeniem edukacji leśnej, praktycznej pracy w lesie i nauki niemieckiego. Gimnazjum z Mikołajek, prowadzone przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe, w ramach zajęć dodatkowych z języka niemieckiego organizuje różnorodne atrakcje dla swoich uczniów. Poznają oni geografię i historię regionu na ciekawych wycieczkach, a cześć zajęć odbywa się w języku Goethego. Po sobotnich zajęciach w leśnictwie Pieck, uczniowie na pewno zapamiętają czasownik pflanzen i rzeczownk die Kiefer.

Niecodzienny był także materiał sadzeniowy oraz narzędzia którymi posługiwali się uczniowie. Sadzili uprawę pochodną czyli taką, na którą sadzonki zostały wyprodukowane z nasion najcenniejszej sosny mazurskiej, z jednego ze spychowskich wyłączonych drzewostanów nasiennych. Były to sadzonki „z bryłką", czyli z zakrytym systemem korzeniowym. Do ziemi trafiają one nie przy udziale tradycyjnego kostura czy łopaty, ale za pomocą kostura rurowego. Jego niemiecka nazwa została szybko na sobotnim sadzeniu przechrzczona na „flancrurę", który to wyraz bardzo dobrze oddaje wygląd i sposób pracy narzędzia.

Przez wspólną pracę sadzący mogli przekonać się, że "bei keiner Aktion ist man der Natur und dem Ursprung näher als beim Bäume pflanzen" (tłum. "żadna czynność nie pozwala człowiekowi tak mocno doświadczyć natury i początku, jak sadzenie drzew").