Asset Publisher
To już 10 lat konkursu w Spychowie!
W dniach 8-9 sierpnia 2014 r. po raz X w Spychowie zabrzmiała muzyka myśliwska.
Konkurs wpisany był w regionalne obchody 90-lecia istnienia Lasów Państwowych. W tym roku obchodzona jest również rocznica 330-lecia leśnictwa na terenach Nadleśnictwa Spychowo. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Urszula Pasławska, Wiceminister Skarbu Państwa oraz Piotr Żuchowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego cieszy się już 10-letnią tradycją. Z tej okazji organizatorzy: Nadleśnictwo Spychowo oraz Spychowskie Bractwo Strzeleckie zapewnili uczestnikom i publiczności wiele ciekawych doznań. Program konkursu aż kipiał od różnorodnych atrakcji.
W tym roku po raz pierwszy konkurs trwał dwa dni, z czego pierwszego, deszczowego dnia w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyły się przesłuchania rekordowej liczby solistów. Do Spychowa przyjechało bowiem aż 160 uczestników. I tak w klasie dziecięcej do lat 12 (klasa D) wygrał Beniamin Wroński. W klasie początkującej (klasa C) zwyciężyła Marta Pluto-Prądzyńska, a w klasie B (klasa zaawansowana) Robert Rostkowski z Nadleśnictwa Lidzbark. W najwyższej klasie mistrzowskiej (klasa A) I miejsce otrzymała Gabriela Kaźmierczak z Nadleśnictwa Spychowo, która była również najlepsza w kategorii „Leśnicy" oraz wśród solistów województwa warmińsko-mazurskiego. II miejsce zajął również pracownik Nadleśnictwa Spychowo- Adam Jażdżewski. III miejsce przypadło Leszkowi Kolińskiemu z Nadleśnictwa Podanin.
Drugiego dnia konkursu, podczas pięknej i słonecznej pogody, na scenie amfiteatru swoje umiejętności pokazywało aż 27 zespołów sygnalistów myśliwskich. Zespoły z Nadleśnictwa Lidzbark zwyciężyły w klasie C dla początkujących (zespół Forest Brass Junior) oraz klasie B dla zaawansowanych (zespół Forest Brass). W klasie mistrzowskiej na rogi jednolite (klasa A) I miejsce zajął ZSM „Echo" Zarządu Okręgowego PZŁ w Warszawie, a klasie G (klasa mistrzowska na rogi mieszane) I miejsce zajął ZSM „Leśna Brać" Nadleśnictwa Spychowo i Strzałowo. II miejsce w tej kategorii wywalczył Rodzinny ZSM Nadlśnictwa Ełk, a III miejsce zespół Technikum Leśnego w Brynku. Natomiast w klasie muzyki myśliwskiej (klasa MB) I miejsce zdobył ZSM „Leśna Brać", II miejsce ZSM Akteon Junior SGGW w Warszawie, a III miejsce Rodzinny ZSM Nadleśnictwa Ełk.
Ponadto na scenie odbyła się aukcja obrazów z pleneru malarskiego pn. "Czym jest las" organizowanego w Spychowie już od 2002 r. Ważnym dla spychowskich leśników była chwila otrzymania przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo, Krzysztofa Krasuli Medalu Senatu RP od senatora Stanisława Gorczycy w dowód uznania dla pasji i działań kultywujących zwyczaje łowieckie i wieloletnie zaangażowanie w realizację konkursu sygnalistów w Spychowie. Po aukcji obrazów odbył się rockowo-bluesowy koncert zespołu The Woods razem z ZSM Leśna Brać. Specjalnie dla publiczności na zakończenie tego dnia wszyscy uczestnicy konkursu wykonali Koncert Galowy na 100 rogów, który nie jest praktykowany na innych konkursach sygnalistów myśliwskich w kraju i można go zobaczyć i usłyszeć tylko w Spychowie.
Przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbywał się również tego dnia II konkurs Umiejętności Łowieckich. Do konkursu przystąpiło aż 8 kół łowieckich z całego regionu, by konkurować w zawodach sprawnościowych i wiedzy łowieckiej. Było przy tym sporo zabawy, gdyż myśliwi musieli wykazać się w takich konkurencjach, jak np. ucieczka na drzewo przed odyńcem, rzut oszczepem, rozpoznawanie drapieżników, wiązanie krawata na galowe wyjście na czas, czy próba wabienia wilków na scenie amfiteatru. W tych zawodach najlepsze okazało się KŁ Sokół ze Szczytna, II miejsce przypadło KŁ Ryś Dźwierzuty, a III miejsce KŁ Zlot-Las Faryny. Indywidualnie nagrodzony został również najlepszy wabiarz wilków, którym został Zdzisław Kobus z KŁ Zlot-Las Faryny.
Z łowieckich atrakcji to nie było jeszcze wszystko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty i pokazy kulinarne Wojtka Charewicza, który z dziczyzny tworzył arcydzieła dla podniebień widzów.
Nieodłącznym elementem konkursu były jak co roku regaty dłubanek, czyli jednopiennych łodzi wydrążonych podczas warsztatów w Nadleśnictwie Spychowo pn. Święto Mazurskiej Dłubanki. Wystartowało pięć drużyn, które walczyły na jeziorze o miano najszybszej. Do mety, pokonując trasę slalomu pierwsza dotarła rodzinna dłubanka Dylów. Następni przypłynęli leśnicy ze Spychowa, a trzeci ze Strzałowa.
Czas gościom, a przede wszystkim dzieciom umilały stoiska promocyjne Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie z pluszowymi maskotkami bociana czarnego i białego, Braci Łowieckiej czy stoisko z certyfikowanymi urządzeniami łowieckimi firmy Eko-system.
Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich odbył się przy dofinansowaniu z WFOŚiGW w Olsztynie oraz dzięki wielu sponsorom i instytucjom, którzy pomagali w organizacji tego wyjątkowego w regionie wydarzenia.