Asset Publisher Asset Publisher

W Spychowie oceniali jelenie

7 marca spychowski Ośrodek Edukacji Ekologicznej zamienił się w niezwykłą wystawę wieńców jeleni byków, pozyskanych w sezonie łowieckim 2014/2015.

Wycena zgromadziła wielu myśliwych i sympatyków łowiectwa. Każdy z nich, który strzelił byka ma obowiązek, przedstawić wieniec do oceny. Tego dnia komisje dokonały  oceny prawidłowości odstrzału 138 byków. Znalazły się wśród nich wieńce medalowe: 10 brązowych, 12 srebrnych oraz 4 złote. Wielkie wrażenie zrobił na wszystkich byk pozyskany przez kol. Huberta Krasula w KŁ. Jeleń w Szczytnie. Okazały sześciodwudziestak uzyskał rekordową wagę 11,1 kg. Wyświetlony został również film, na którym koledze Hubertowi udało się uchwycić imponującego byka podczas rykowiska.

Pasję łowiecką kolejny raz podkreślił kol. Aleksander Adamski- łowczy KŁ. Rogacz w Świętajnie. Zaprezentował wieniec byka, do którego w poprzednich latach  skompletował  cztery pary zrzutów. W warunkach leśnych takie znalezisko to wielki skarb. Wieniec wraz ze zrzutami pięknie prezentuje kolejne stadia rozwojowe poroża w latach 2010-2015.

Łowczy rejonowy Marek Michniewicz podsumował wydarzenie, a Nadleśniczy Krzysztof Krasula przedstawił wyniki inwentaryzacji zwierzyny przeprowadzonej w Nadleśnictwie Spychowo.

A o co chodzi z tą selekcją

Aby móc polować na samce zwierzyny płowej myśliwy musi posiadać uprawnienia selekcjonerskie. Aby je uzyskać musi mieć minimum dwuletni staż w Polskim Związku Łowieckim oraz odbyć kurs zakończony zdaniem egzaminów.

Celem selekcji jest, wyeliminowanie z hodowli osobników nie dających gwarancji pozostawienia w łowisku zdrowego i silnego potomstwa a zostawienie osobników najsilniejszych. Wyrazem zdrowotności jest stopień rozwoju poroża adekwatny do wieku danego osobnika. Ustalono na podstawie wiedzy praktycznej i obserwacji jaka forma poroża jest optymalna dla danego wieku samca, jak długo trwa jego rozwój i kiedy osobniki danego gatunku osiągają szczytową formę, od kiedy rozpoczyna się uwstecznianie a w związku z tym możliwe było określenie jakie sztuki nadają się do hodowli, jak długo należy je oszczędzać i kiedy usunąć je z łowiska. Dokonano również podziału na osobniki:

- selekcyjne – o tuszy wykazującej wyraźny niedorozwój i porożu o niedostatecznym stopniu        rozwoju właściwego dla wieku w jakim osobnik się znajduje, takie sztuki są  eliminowane,

- przyszłościowe, hodowlane – nie wykazują jakichkolwiek uchybień w rozwoju tak tuszy jak i poroża; są to osobniki w wieku od najmłodszych do osiągnięcia: u sarn – 5 lat, u jeleni –11 lat, u danieli –9 lat – są one bezwzględnie oszczędzane

- łowne – nie wykazują żadnych wad, ale przekroczyły już ww. wiek – poluje się na nie, a ich zdobycie jest ukoronowaniem zabiegów hodowlanych i marzeniem niejednego myśliwego.

Hodowli zwierzyny to nie tylko  selekcja osobnicza. Regulacji przez odstrzał podlegają też struktura wiekowa i struktura płciowa, upraszczając stosunek osobników młodych do starych oraz męskich do żeńskich. Myśliwy selekcjoner w łowisku na podstawie wyglądu zewnętrznego zwierza określa jego wiek, po upolowaniu natomiast wiek szacuje na podstawie rozwoju i stopnia starcia uzębienia. Trofeum pozyskane zgodnie z odstrzałem otrzymuje tzw. punkty zielone. Myśliwy ma obowiązek dokładnie wypreparować czaszkę wraz z żuchwą rogacza czy byka, po to, by na zorganizowanej jesienią lub wiosną ocenie prawidłowość dokonanego odstrzału mogła zweryfikować komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele nadleśnictwa, okręgowego zarządu PZŁ i miejscowych kół łowieckich.

Odstrzał nieprawidłowy np. pozyskanie przyszłościowej sztuki karane jest punktami czerwonymi i wynikającymi z tego sankcjami – upomnieniem, naganą, zawieszeniem w prawach polowania na określony gatunek.

 Jak widać myśliwy zanim pociągnie za spust musi przyswoić sobie bardzo szeroką wiedzę, nabrać praktycznej zaprawy i po stokroć zastanowić się nim podejmie właściwą decyzję.