Asset Publisher
Rekultywacja na cele przyrodnicze
Nadleśnictwo Spychowo uczestniczy w realizacji projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".
Projekt realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko - strona programu www.pois.gov.pl w ramach działania 2.2. Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich. Koszt całkowity projektu to 130 mln zł. Jest on realizowany na terenie całej Polski w 57 nadleśnictwach, a jego działania obejmą zasięgiem obszar około 24 000 ha.
Celem projektu jest przywrócenie wartości przyrodniczych terenom pozostającym w zarządzie PGL LP zdegradowanym w wyniku działań wojskowych.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania:
1. Wykonanie rozpoznania saperskiego i oczyszczenia terenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
2. Ocena przyrodnicza terenów.
3. Ocena geośrodowiskowa terenów.
4. Usuwanie zanieczyszczeń gruntowych.
5. Rozbiórka lub zabezpieczenie obiektów powojskowych i porządkowanie terenu.
6. Przygotowanie i rewitalizacja podłoża gruntowego.
7. Działania związanie z ochroną gatunków i siedlisk.
8. Odnowa i przebudowa drzewostanów z dostosowaniem ich składu gatunkowego do warunków siedliskowych.
Wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na stronie internetowej Jednostki Realizującej Projekt - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które z ramienia beneficjenta Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe koordynuje projekt.
Adres strony internetowej projektu: www.ckps.pl zakładka Projekty PGL LP – Rekultywacja poligonów
We wrześniu i październiku 2013 r. w Nadleśnictwie Spychowo pracowała grupa saperów z firmy „Explosive" oczyszczająca z niewybuchów i niewypałów las o powierzchni 7,30 ha na terenie leśnictwa Pupy. Cały obszar został podzielony na działki 50 x 50 m przydzielone poszczególnym saperom, którzy poruszając się po 1 m pasach przeszukiwali wykrywaczami metalu wszelkich powojennych artefaktów. Używali do tego celu wykrywaczy cewkowych i ramowych. Znaleziono łącznie 2 tony złomu oraz blisko 1100 szt. różnych przedmiotów i materiałów wybuchowych. Wydobyto m.in. 41 pocisków rakietowych, 5 granatów moździerzowych, 54 pociski artyleryjskie i 201 zapalników do tych pocisków. Ponad to saperzy zebrali 761 szt. amunicji strzeleckiej i jedną skorupę bomby lotniczej. Dodatkowo odnaleziono 6 dołów niszczeniowych, w których po nieudanej likwidacji przez wycofujących się w czasie wojny Niemców, spoczywało do głębokości 2,5 m blisko 400 szt pocisków artyleryjskich. Co ciekawe, część znalezionych zapalników była w doskonałym stanie, z których można było nawet odczytać numery.
Część niewybuchów znaleziona i wydobyta na głębokości większej niż była określona w umowie z firmą „Explosive", została zabrana do likwidacji przez patrol saperski Wojska Polskiego do Braniewa. Pozostałe znaleziska zostały zdetonowane na terenie Nadleśnictwa Spychowo w specjalnych dołach niszczeniowych.