Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNE PRZEDSZKOLE 2024/25

Nadleśnictwo Spychowo od kilku lat prowadzi projekt „Leśne Przedszkole”, który jest cyklem regularnych wizyt przedszkolaków w lesie w czasie wszystkich pór roku.

W tym roku 8 grup szczęśliwych przedszkolaków będzie spędzało jeden dzień w mieśiącu w lesie w towarzystwie leśnika.

Idea:

Pozwalając dziecku na prawdziwy i silny kontakt z przyrodą w bardzo młodym wieku budujemy jego charakter na całe życie. Obserwujemy, że przedszkolaki, które uczestniczyły w „Leśnym Przedszkolu”, w wieku szkolnym wykazują nieprzeciętną wiedzę o przyrodzie, rozumieją powiązania ekologiczne i podejmują odpowiedzialne decyzje dotyczące środowiska naturalnego.

Badania pokazują, że generalnie my, Polacy, nie zapewniamy naszym dzieciom wystarczającej ilości czasu spędzanego na świeżym powietrzu. W wieku przedszkolnym nie pozwalamy doświadczyć naszym podopiecznym żadnego dyskomfortu: zmęczenia, zimna, wilgoci, nie pozwalamy wejść do kałuży i zmoknąć na deszczu. Efekty swojej nadopiekuńczości odbieramy w wieku nastoletnim kiedy dziecko spędza cały czas w domu, najczęściej przed ekranem komputera zamiast wyjść na dwór. Wtedy jest już za późno.  Dobre nawyki trzeba kształtować od jak najmłodszych lat.  Dawno odkryli to Skandynawowie gdzie wszystkie placówki przedszkolne są prowadzone w duchu leśnych przedszkoli.

Wychodząc naprzeciw temu zjawisku zapraszamy rodziców i nauczycieli aby wspólnie zadbać o wychowanie zdrowego i zahartowanego młodego pokolenia.

Tuż za płotem naszych domów, szkół i przedszkoli czeka wspaniałe miejsce gdzie można realizować program prozdrowotny, prospołeczny i profilaktyczny: LAS. Las to najwspanialsza sala do zajęć z integracji sensorycznej. Tutaj dzieci czują się bezpiecznie, bawią się świetnie samodzielnie odkrywając nowe zakamarki. My, dorośli mamy im jedynie w tej zabawie towarzyszyć, pozwolić się pobrudzić i zadbać o niezbędne bezpieczeństwo.

Główne założenia:

Harmonogram: Wyjazdy lub wyjścia dzieci odbywają się regularnie według wcześniej sporządzonego harmonogramu w myśl skandynawskiego przysłowia „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie”. Projekt ma na celu budowanie prawdziwego kontaktu z naturą dlatego niezmiernie ważne jest, żeby dzieci uczestniczyły we wszystkich zajęciach: Tych, kiedy pogoda jest ciepła i przyjemna i tych kiedy mży i zimno.

Transport: Rodzice pokrywają koszty dojazdu do lasu. (150-200 zł za pojedynczy wyjazd)) Składka, jest zbierana w całości za cały semestr. Transport wymaga wcześniejszej rezerwacji i organizacji, nawet jeśli dziecko nie uczestniczy w pojedynczym wyjeździe. Jeśli sytuacja finansowa jakiegoś uczestnika nie pozwala na pokrycie kosztów transportu prosimy o indywidualne zgłoszenie tego faktu przez rodzica do Nadleśnictwa. Znajdziemy rozwiązanie tej sytuacji.

Opiekunowie: W leśnych wędrówkach dzieciom towarzyszą wychowawcy przedszkolni, w miarę możliwości rodzice oraz leśnik, który organizuje miejsce spotkania, ognisko oraz kieruje leśną wędrówką. Nie są to zajęcia  dydaktyczne realizujące założony program. Dorośli towarzyszą dzieciom i zachęcają do samodzielnej eksploracji środowiska leśnego, odpowiadają na pytania i podążają za naturalną ciekawością dzieci.