Lista aktualności
Wystawa poplenerowa
Od piątku 5 czerwca zapraszamy do zwiedzania wystawy obrazów z zeszłorocznego Pleneru Malarskiego organizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo.
Wystawa odbędzie się w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wernisaż wystawy odbędzie się on-line 5 czerwca o godzinie 12:00 na stronie FB Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Zapraszamy!
Leśne plenery malarskie odbywające się w Nadleśnictwie Spychowo to warsztatowe spotkanie grupy artystów, któremu przyświeca idea połączenia natury i sztuki. Jest to bardzo różnorodne grono ludzi wykształconych zajmujących się sztuką profesjonalnie oraz amatorów.
W roku 2019, przez 10 dni od 26 czerwca do 7 lipca gościliśmy artystów z Opola, Warszawy, Mikołajek, Olsztyna, Nidzicy oraz Berlina. Dzięki połączeniu wielu środowisk twórczych: profesjonalnych i amatorskich, na spychowskich plenerach panuje niezwykła atmosfera. Nie bez znaczenia jest miejsce gdzie w spartańskich warunkach odbywa się plener: historyczna, stara stodoła skryta wśród lasów Puszczy Piskiej: Artystyczna Stodoła Chochół. Tutaj nie ma luksusów. Artyści mierzą się z surowością natury w dosłownym sensie. Śpią w stodole, wspólnie przygotowują posiłki a za pracownię służy im sam las.
Temat pleneru 2019 brzmiał: „LAS mikro-makro LAS”.
Mikro – to co niewidoczne gołym okiem to kwintesencja leśnego świata. Mikro-organizmy stanowią o stabilności i ciągłości wspaniałego leśnego ekosystemu. Grzybnia, która przerasta leśną glebę pozwala żyć ogromnym drzewom a 2 milimetrowe korniki potrafią uśmiercić całe hektary lasu.
Makro – Spojrzenie na las z tej perspektywy ukazuje zaskakujące bogactwo form ukształtowanych wspólnie przez człowieka i naturę. Jest to widok niecodzienny a dzięki technologii dronów dostępny dla każdego.
Plenerowi towarzyszyła wystawa mikro-fotografii Pawła Salamuchy ze Szczytna, która stanowiła dodatkowa inspirację dla twórców.
Obok bliskości natury cechą spychowskich plenerów jest spotkanie dwóch środowisk: leśników i artystów, które dla obu stron okazuje się owocne: „Po raz pierwszy tak blisko mogłam poznać leśników. To pasjonaci - tak wiele wiedzą o przyrodzie. Po spotkaniu z nadleśniczymi Krzysztofem Krasulą i Maciejem Ligockim oraz leśnikiem na szkółce leśnej zupełnie inaczej patrzę na las. To niezwykłe, że jednocześnie podejmują oni tak wiele różnych działań związanych z kulturą: plenery, teatr w stodole, warsztaty dla dzieci” – mówi Barbara Gębczak artystka z Warszawy.
„Plener był okazją do ubogacających nas wszystkich spotkań w szkółce leśnej, salach konferencyjnych nadleśnictwa ale również podczas warsztatów plastycznych dla dzieci. Szczególnie cenne było dla nas spotkanie z aktorami i twórcami teatru ze stowarzyszenia ANIMA oraz wystawa mikro-fotografii Pawła Salamuchy którą mogliśmy obejrzeć w Stodole Chochół.” mówi Konrad Lesiak – jeden z uczestników.