Asset Publisher
Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich
Od 2005 r. zapraszamy solistów i zespoły sygnalistów myśliwskich z całego kraju i zza granicy.
Nadleśnictwo Spychowo oraz Spychowskie Bractwo Strzeleckie od wielu lat organizują Mazurski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. Jest to święto sygnalistów, którzy rywalizują w konkurencjach indywidualnych oraz zespołowych. Przesłuchania odbywają się głównie na scenie Amfiteatru nad Jeziorem Spychowskim i jest czego posłuchać, gdyż uczestnicy reprezentują bardzo wysoki poziom. Na zakończenie konkursu, po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród dla najlepszych zespołów i sygnalistów, wszyscy uczestnicy konkursu dają koncert galowy na scenie na 100 rogów. Konkurs odbywa się zawsze w drugi weekend sierpnia.
Konkursowi towarzyszą inne atrakcje, które przyciągają wzrok widzów, nawet tych nie związanych z leśnictwem, czy łowiectwem. Jedną z nich jest Konkurs Umiejętności Łowieckich, zapoczątkowany w 2013 r. W tym konkursie koła łowieckie z całego regionu zmagają się w rozmaitych i nieraz zabawnych konkurencjach sprawnościowych, takich jak np. ucieczka na drzewo przed odyńcem, rozpoznawanie z daleka gatunków zwierząt łownych i chronionych, rzut oszczepem, strzelanie z łuku, wleczenie 60 km imitacji dzika, czy wiązanie krawata na galowe wyjście na czas. Podczas konkursu można skosztować również pysznych wyrobów z dziczyzny, które są przygotowane przez myśliwych lub podczas warsztatów dla publiczności prowadzonych przez kucharzy i miłośników kuchni myśliwskiej.
Podczas tego dnia prezentowane są również na terenie siedziby Nadleśnictwa Spychowo wystawy malarskie, rękodzielnicze i fotograficzne z różnych imprez i warsztatów organizowanych w ciągu roku przez spychowskich leśników. Na terenie konkursu goszczą stoiska promocyjne Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Mazurskie" oraz stoiska sponsorów i rękodzielników. Część obrazów z corocznego pleneru malarskiego trafia na aukcję, która odbywa się na scenie Amfiteatru. Fundusze z aukcji przeznaczane są na organizację kolejnych plenerów malarskich dla osób z niepełnosprawnością oraz dla dzieci z miejscowej szkoły.
Nieodłączną częścią konkursu są regaty dłubanek na jeziorze powstałych podczas warsztatów ekologiczno-kulturalnych pn. Święto Mazurskiej Dłubanki. Dłubanki- łodzie z jednego pnia drzewa po zakończeniu regat i wyłonieniu zwycięzców, pozostają do dyspozycji publiczności. Każdy chętny może spróbować przepłynąć łodzią, którą pływali nasi przodkowie setki lat temu.
relacja z Konkursu Sygnalistów 2023
relacja z Konkursu Sygnalistów 2022
relacja z Konkursu Sygnalistów 2021
relacja z Konkursu Sygnalistów 2019
relacja z Konkursu Sygnalistów 2018
relacja z Konkursu Sygnalistów 2017
relacja z Konkursu Sygnalistów 2016
relacja z Konkursu Sygnalistów 2015
relacja z Konkursu Sygnalistów 2014