Asset Publisher Asset Publisher

Odwiedziny niemieckich ekologów

Kilku przedstawicieli niemieckiej organizacji ekologicznej NABU gościło w spychowskich i szczycieńskich lasach.

Wraz ze Szczycieńskim Towarzystwem Przyrodniczym pokazaliśmy naszym gościom kawałek polskiego leśnictwa. Pierwszego dnia, 27 marca na terenie Nadleśnictwa Szczytno odwiedziliśmy powierzchnie, na których sadzono las oraz takie, gdzie pracował harvester i forwarder. Nasi goście poznali polską klasyfikację surowca drzewnego, a także działalność nadleśnictwa pod kątem zwiększania małej retencji w lasach oraz stanowisk będących biotopami cietrzewia.

Drugiego dnia na terenie Nadleśnictwa Spychowo zwiedziliśmy „Żbikówkę"- centrum edukacji leśnej Koła Łowieckiego Żbik Szczytno, a następnie udaliśmy się obejrzeć powierzchnię z odnowieniem naturalnym sosny. W leśnictwie Kolonia posadziliśmy blisko 80 świerków. Dużo uwagi poświęciliśmy zagadnieniu związanemu z ochroną rysia w Puszczy Piskiej. Opowiedzieliśmy o naszej współpracy z WWF w zakresie odtwarzania populacji rysia na Mazurach, zobaczyliśmy powierzchnię z nasadzeniami gatunków liściastych w ramach poprawy bazy żerowej jeleniowatych oraz wolierę adaptacyjną do reintrodukcji rysi. Na koniec, uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej, na których każdy wykonał własnoręcznie pamiątkowy, tłoczony w skórze breloczek o kluczy.

NABU (Nature And Biodiversity Conservation Union) jest jedną z największych i najstarszych organizacji ekologicznych działających na terenie Niemiec. Powstała w roku 1899 i skupia ponad 520 tys. członków. Jej podstawowym celem jest ochrona zagrożonych siedlisk, gatunków fauny i flory, ochrona klimatu i wpływ na politykę energetyczną państwa. Promuje zrównoważony rozwój rolnictwa i gospodarki leśnej, a także zwiększenie znaczenia ochrony przyrody w społeczeństwie. Prowadzi edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży i jest największą organizacją ekologiczną w Niemczech skupiającą młodych ludzi (ok. 75 tyś członków w wieku do 27 lat). W NABU działa ok. 37 tys. wolontariuszy, którzy wspierają działania ochrony przyrody i walki z ubóstwem w Afryce, Eurazji i na Kaukazie.
Więcej na temat NABU na stronie http://www.nabu.de/