Asset Publisher Asset Publisher

Rozprawiali o gatunkach inwazyjnych

W Nadleśnictwie Spychowo w dniach 17-18 czerwca zorganizowano ogólnopolską konferencję dotyczącą gatunków inwazyjnych w lasach.

Na konferencję zorganizowaną przez spychowskich leśników oraz Samodzielny Zakład Botaniki Leśnej SGGW przybyli uczestnicy z całego kraju, w tym m.in. pracownicy parków narodowych i krajobrazowych, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, Lasów Państwowych, instytucji naukowych czy uczelni wyższych. Patronat honorowy nad konferencją objął Adam Roczniak- Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, a patronat naukowy dr hab. Roman Wójcik- Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Łącznie odbyło się pięć sesji referatowych, w których prelegenci dzielili się swoją wiedzą z zakresu biologii oraz metod zwalczania wybranych gatunków inwazyjnych w naszych lasach.

Jedna z sesji miała charakter terenowy, aby pokazać w praktyce efekty realizacji prowadzonego przez Nadleśnictwo Spychowo projektu ograniczania występowania czeremchy amerykańskiej. W lesie analizowano wybrane powierzchnie, na których przez ostatnie cztery lata usuwano ze środowiska czeremchę amerykańską, która silnie zadomowiła się na obszarach chronionych Natura 2000. Na tych powierzchniach czeremcha była ograniczana autorską metodą, opartą na trzech filarach: mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Na jej miejsce sadzono gatunki liściaste, które docelowo mają zająć przestrzeń i stworzyć silną konkurencję dla ewentualnie powracającej czeremchy.  

Jednym z najważniejszych walorów konferencji była możliwość szerokiej dyskusji oraz wymiany doświadczeń w gronie naukowców oraz praktyków. Występowanie gatunków inwazyjnych w naszych lasach jest realnym problemem i z każdym rokiem nabiera na znaczeniu. Zatem wspólne wypracowanie mechanizmów ograniczania występowania czeremchy amerykańskiej i innych groźnych dla naszej rodzimej flory obcych gatunków, leży w interesie nas wszystkich.

Konferencja zorganizowana została w ramach projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Spychowo pn. „Ochrona zbiorowisk grądowych na terenie obszaru ochrony siedlisk Ostoja Piska poprzez ograniczenie występowania czeremchy amerykańskiej”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.