Asset Publisher Asset Publisher

Lato przelane na płótno - wystawy obrazów z Leśnego pleneru malarskiego

W Miejskim Domu Kultury w Szczytnie - cały marzec i w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie na starym mieście - cały kwiecień będziemy mogli podziwiać obrazy z Leśnego Pleneru Malarskiego, który odbył się w lipcu 2016r. w Spychowie.

W plenerze wzięło udział dwunastu twórców. Przyjechali oni min. z  Białegostoku, Gryfina, Olsztyna, Mikołajek i Szczytna. Baza tegorocznego pleneru znajdowała się w Spychowie gdzie uczestnicy spędzili wspólnie półtora tygodnia.

Podczas wycieczek do lasu twórcy poznali urokliwe zakątki leśne. Ich zadaniem było artystyczne rozwinięcia hasła LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO.

Plenery malarskie w Spychowie odbywają się od wielu lat. W 2002 roku na zaproszenie leśników przybyła tu pierwsza grupa twórców, którzy szukając natchnienia wśród spychowskiej przyrody tworzyli malarskie dzieła.

Od tamtej pory plenery malarskie wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu. Biorą w nich udział zarówno uznani twórcy, wykładowcy i doktoranci akademii sztuk pięknych, osoby profesjonalnie zajmujące się malarstwem jak i artyści amatorzy różnych zawodów malujący hobbistycznie. W takim towarzystwie wszyscy uczą się od siebie nawzajem i to nie tylko amatorzy od profesjonalnych twórców ale bardzo często na odwrót.

                                Urozmaiceniem zeszłorocznego pleneru było wykorzystanie techniki batiku. Polega ona na  malowaniu woskiem tkaniny oraz barwieniu jej w kolejnych barwnikach – miejsca zamalowane woskiem pozostają nie zabarwione. Spękany wosk tworzy często ciekawe zaskakujące efekty.

Więcej o spychowskich plenerach znajdziecie w zakładce Wydarzenia

Zapraszamy na wystawy!

Uczestnicy Leśnego Pleneru Malarskiego 2016

1.Joanna Golon

2. Józef Jabłoński

3. Jadwiga Jakubiec

4. Aniela Janikowska

5. Wioletta Konieczko-Peczyk

6. Dorota Kramer

7. Leszek Mierzejewski

8. Teresa Ołów

9. Ella Stasiak

10. Małgorzata Stypułkowska

11. Anna Zaborowska

12. Aleksandra Żabińska