Zawody Drwali 2011
Zawody Drwali 2011
II Zawody Drwali o złotą siekierę Nadleśniczego - 11 luty 2011r.
DRWAL ROKU 2011 WYBRANY !!!
O miano Drwala Roku 2011 oraz złotą siekierę zmagało się w czterech konkurencjach 18 drwali. Zadaniem każdego z nich było:
• ścięcie 120-letniej sosny tak aby trafiła ona we wbity wcześniej przez każdego zawodnika palik
• zmiana łańcucha w pilarce na czas
• okrzesywanie czyli oczyszczanie z gałęzi przygotowanych wcześniej świerkowych pni
• precyzyjne odcięcie krążka okorowanej kłody
Warto było się starać, ponieważ olsztyńskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa zafundowało główną nagrodę , którą była profesjonalna pilarka spalinowa. Na podium stanęli: I miejsce : Krzysztof Elant z Turośli – ZUL Kaczyński, Jerzy Mackiewicz z Lipowca- ZUL Żubr, III miejsce – Jarosław Prusiński z Płoz – GL A. Szczotka. Dodatkowo wyróżniony został w kategorii BHP Edward Kobus z Rozóg, który nie dość , ze nie popełnił żadnego błędu z tej dziedziny to najszybciej ze wszystkich wykonał okrzesywanie(23,4 sekundy).
Nowością i atrakcją zawodów były konkurencje dla zrywkarzy czyli robotników transportujących drewno z wnętrza lasu na drogę. Ich zadaniem było jak najrówniejsze ułożenie kłód oraz precyzyjne parkowanie w lesie. Spośród trzech startujących, najlepszy okazał się Kamil Kaczyński z Rozóg.
Zbiorczo największą ilość punktów zdobyli zawodnicy z Zakładu Usług Leśnych Skłodowska&Kaczyński. Właściciele zakładu odznaczeni zostali medalem Drużyny Najlepszych Drwali.
Dla publiczności przewidziane było wiele innych atrakcji min „Wielobój Drwala", na który składało się rąbanie na czas, rżnięcie piłą „moja twoja", bieg z taczką drewna na przełaj, układanie wieży z klocków i rzut siekierą. Najwięcej emocji wzbudzał rzut gumo filcem do beczki. Okazało się , że tylko jedna osoba - Tomek Chojnicki – podleśniczy z Piasutna wszystkie trzy rzuty wykonał celnie!
Zawody uatrakcyjniały stoiska promocyjne firm Sthil, Echo i Shindaiwa oraz Zieleń Warmińska z Olsztyna. Organizacja imprezy odbyła się w dużej mierze dzięki zaangażowaniu miejscowych zakładów usług leśnych: Skłodowska&Kaczyński, ŻUBR oraz Adam Szczotka. Niecodzienną niespodziankę zafundował nam McDonald Polska finansując dla wszystkich zebranych poczęstunek w postaci Kanapki Drwala.
Całe wydarzenie zakończone było tradycyjnie ogniskiem i poczęstunkiem. Choć tylko jeden drwal otrzymał z rąk Nadleśniczego złotą siekierą, wszyscy bawili się setnie dlatego z pewnością impreza będzie miała kolejną edycję za rok.
Galeria zdjęć- fot. Arkadiusz Dziczek
Galeria zdjęć
+ drwal z kanapką....drwala ufundowaną wszystkim uczestnikom i widzom przez McDonalds
Zawody Drwali 2010
Zawody Drwali 2010
5 lutego b.r. o godz. 9.00 na terenie Leśnictwa Kobiel, niedaleko miejscowości Piasutno odbyły się
„I Zawody Drwali Nadleśnictwa SPYCHOWO"
W środku lasu, na drodze podobnej do innych leśnych dróg zebrało się grono kolorowo ubranych osób. Jak nakazuje instrukcja bhp wszyscy uczestnicy i obserwatorzy ubrani byli w odblaskowe kamizelki, drwale - pomarańczowe, leśnicy – zielone. Do tego na poboczu rozstawione zostały stoiska promocyjne dwóch wiodących firm produkujących sprzęt do pozyskania drewna : Husqvarna i Stihl. To wszystko w pięknej zimowej scenerii wyglądało niezwykle atrakcyjnie.
Głównym celem imprezy była promocja bezpieczeństwa i higieny pracy, co zaznaczył witając zebranych Nadleśniczy Krzysztof Krasula. Potem zaczęły się zmagania zawodników o to , kto najlepiej potrafi ścinać i przerzynać drewno.
Zadaniem każdego drwala było ściąć wcześniej przygotowane na zrębie drzewo. Ścinający sam zaznaczał kierunek obalania i wbijał w tym miejscu pomarańczowy palik. Pięciu z 26 zawodników udało się dokładnie trafić we wcześniej wbity palik. To jednak nie było najważniejsze. Komisja dokonywała dokładnej oceny techniki ścinki i bezpiecznego zachowania się pilarza podczas ścinki. 18 zawodników na 26 biorących udział w zawodach nie popełniło żadnego wykroczenia BHP w trakcie trwania całych zawodów! Drugą konkurencją było wycinanie plastrów z wcześniej przygotowanych kłód - Tutaj oceniana była technika i czas wykonania zadania.
Po 6-godzinnych zmaganiach i podliczeniu wszystkich punktów wyniki przedstawiały się następująco:
Adam Woźniak - ZUL Żubr – 944 punktów na 1160 możliwych do zdobycia
Edward Kobus – ZUL Skłodowska, Kaczyński – 892 punktów
Kazimierz Bubrowiecki – ZUL Skłodowska, Kaczyński – 888 punktów
Królem spychowskich drwali okazał się Pan Adam z Kałęczyna– młody drwal pracujący na co dzień w Leśnictwie Czajki. „Największym wyróżnieniem jest srebrna siekiera z napisem „Najlepszy drwal 2010" wręczona mi przez Nadleśniczego."-mówił, schodząc z podium, usmiechnięty Pan Adam.
Obok ozdobnej siekiery i medali zwycięzcy otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody. Większość z nich stanowiły różnorakie sprzęty pomocne przy pozyskaniu drewna ufundowane przez organizatorów oraz firmy wystawiające stoiska promocyjne tj: Husqvarna i Stihl.
Oprócz wyróżnień indywidualnych przygotowano również medal honorowy dla właściciela ZUL'u, którego pilarze w klasyfikacji łącznej zdobyli najwięcej punktów. Okazał się nim ZUL Skłodowska, Kaczyński. Medal odebrał jeden z właścicieli - pan Darek Kaczyński z Rozóg.
Zawody Drwali 2012
Zawody Drwali 2012
Już po raz trzeci Nadleśnictwo Spychowo zorganizowało 9 marca 2012 r. „Zawody Drwali o złotą siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo". W zawodach wzięły udział Zakłady Usług leśnych świadczące usługi na terenie Nadleśnictwa Spychowo. Łącznie 16 zawodników prezentowało swoje umiejętności w takich konkurencjach jak: okrzesywanie, ścinka drzew, przerzynka precyzyjna, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód oraz sprint zrywkarza. Oceniano zarówno czas oraz dokładność wykonania, jak i bezpieczeństwo podczas każdej konkurencji.
Najlepszym pilarzem III Zawodów Drwali okazał się Jerzy Mackiewicz z ZUL „Żubr" Trzcińscy & Koźmińscy oraz z tego samego zespołu pierwsze miejsce w konkurencji zrywki uzyskał Andrzej Niedźwiedzki. Tym samym ZUL „Żubr" stał się najlepszym Zakładem Usług Leśnych w 2012 roku. Co ciekawe, drugie i trzecie miejsce dla najlepszego pilarza przypadło braciom Jerzego Mackiewicza, kolejno Aleksandrowi i Andrzejowi. Podczas zawodów wyłoniono również najbezpieczniej pracującego drwala, którym został Jacek Grzymała z Gospodarki Leśnej Adam Szczotka.
Podczas zawodów można było zapoznać się z ofertą współorganizatorów, którzy na stoiskach promocyjnych prezentowali sprzęt i akcesoria do pozyskania drewna oraz BHP: Zieleni Warmińskiej z Olsztyna, Alfa Agri Michalak oraz P.P.H.U. Mirosław Niedźwiedzki.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy oraz widzowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w konkurencjach „Wieloboju Drwala" takich jak: rzut wałkiem, wbijanie gwoździa na czas, przerąbywanie żerdzi, rzut toporkiem, czy slalom ze starą oponą. W najbardziej emocjonującej konkurencji polegającej na rzucie gumo filcem do celu najlepszy okazał się Waldemar Gołaszewski- leśniczy leśnictwa Spychowo, natomiast bezkonkurencyjny w rzucie toporkiem do pala był Krzysztof Krasula- Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo.
Zawody Drwali 2013
Zawody Drwali 2013
Rąbali aż wióry leciały- IV Zawody Drwali w Nadleśnictwie Spychowo
01 marca 2013 r. odbyła się czwarta edycja „Zawodów Drwali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo". Tym razem miejscem zmagań 15 uczestników był zrąb znajdujący się na terenie leśnictwa Faryny. Każdy Zakład Usług Leśnych, świadczący usługi na terenie Nadleśnictwa Spychowo, wystawił do zawodów czterech pilarzy oraz jednego zrywkarza- operatora ciągnika z żurawiem załadowczym do konkurencji zw. „sprintem zrywkarza". Gościnnie wzięło udział w zawodach dwóch przedstawicieli Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz pracownik Nadleśnictwa Spychowo. Drwale zmagali się w takich konkurencjach jak ścinka, przerzynka, okrzesywanie, przygotowanie pilarki do pracy. Oceniany był również najbezpieczniej pracujący drwal oraz zespołowo najlepszy ZUL. Złotą Siekierę wygrał Paweł Biedka z ZUL „Żubr", który okazał się również najbezpieczniej pracującym drwalem. Z kolei publiczność mogła spróbować swych sił w konkurencjach „Wieloboju Drwala" obejmujących bieg slalomem z kosturem, rzut toporkiem do pala, układanie drewnianej piramidy z klocków, bicie zabytkowym numeratorem. Najwięcej emocji budził, jak co roku, rzut gumofilcem do celu, który przyciągał najwięcej chętnych. Podczas zawodów można było zwiedzać stoiska promocyjne sprzętu do pozyskania drewna i wyposażenia BHP.
Organizowane zawody są przede wszystkim świętem drwala, pokazującym często niedocenianą i niebezpieczną pracę w lesie. Jest to również okazja do promocji BHP, które jest kluczowe przy wykonywaniu zawodu drwala. Z tej okazji, jak co roku, gościliśmy przedstawiciela Państwowej Inspekcji Pracy, który uważnie przyglądał się zmaganiom zawodników. Swoją obecnością na zawodach zaszczycili również Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Jan Karetko, Starosta Szczycieński Jarosław Matłach oraz Wójt Gminy Świętajno Janusz Pabich.
Zawody Drwali odbyły się we wsparciu finansowym i rzeczowym następujących sponsorów:
- Drewpol Grzegorz Pilawski
- ZUL Sp.J. B. Skłaodowska, D. Kaczyński
- ZUL "Żubr" J. Trzciński, D. Trzciński, I. Koźmiński
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział Olsztyn
- Zakład Przemysłowo Usługowo Handlowy Lasów Państwowych w Olsztynie
- Zakład Handlowo-Usługowy Marek Lambryczak, dealer Husqvarna
- Alfa Agri Piotr Michalak
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Mirosław Miedźwiedzki
- Zieleń Warmińska Robert Kujawiak
- PPHU Strażak Tomasz Bober
- Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
- Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy LP w Bedoniu
Wyniki IV Zawodów Drwali
Indywidualnie pilarze:
I miejsce- Paweł Biedka, ZUL Żubr
II- Karol Kobryń, Drewpol
III- Łukasz Wójtowicz, Drewpol
Indywidualnie zrywkarze:
I miejsce- Dariusz Ropiak, ZUL Skłodowska i Kaczyński
Zespołowo (najlepszy ZUL)
I miejsce- ZUL Żubr
Najbezpieczniej pracujący drwal
I miejsce- Paweł Biedka, ZUL Żubr