Asset Publisher Asset Publisher

Bałtyckie Krajobrazy

Nadleśnictwo Spychowo realizuje na terenie LKP Lasy Mazurskie projekt "Bałtyckie Krajobrazy"

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko Mazurskiego realizuje międzynarodowy projekt „Bałtycki Krajobraz innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych". Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionu Morza Bałtyckiego w okresie 2007 - 2013.

Głównym założeniem projektu jest budowanie partnerstwa i wymiany doświadczeń w kilku miejscach Europy w oparciu o formułę lasu modelowego. Uczestnikami projektu jest 15 partnerów z 7 krajów: Białorusi, Estonii, Finlandii, Łotwy, Polski, Rosji i Szwecji. Partnerem wiodącym jest Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych z Umea. Program służyć będzie realizacji wielofunkcyjnej, trwałej, zrównoważonej gospodarki leśnej na terenie „Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie" . Projekt ten ma służyć stworzeniu platformy porozumienia  pomiędzy samorządami, pracownikami naukowymi, organizacjami pozarządowymi, leśnikami i innymi zainteresowanymi partnerami szukającymi rozwiązań korzystnych zarówno dla przyrody jak i ludzi.

Idea lasu modelowego już od 20 lat z powodzeniem wprowadzana w wielu miejscach na świecie zakłada, że do zarządzania obszarami w krajobrazie włączeni są „partnerzy", czyli przedstawiciele zainteresowanych stron reprezentujący różne grupy społeczne. Współdecydowanie o sposobach gospodarowania na terenie lasu modelowego służy rozwiązywaniu lokalnych problemów i zażegnywaniu konfliktów, wspiera działania przynoszące miejscowemu społeczeństwu korzyści a jednocześnie uwzględnia aspekty ekologiczne.

Działania realizowane na terenie LKP Lasy Mazurskie dotyczyć będą tematów: turystyki i rekreacji, w szczególności ścieżek rowerowych i konnych, planowania przestrzennego ze szczególnym uwzględnieniem GIS, monitoringu przyrodniczego, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów oraz malejącej populacji ryb w jeziorach. W ramach powyższych tematów podjęte zostaną tzw. działania miękkie polegające na spotkaniach zainteresowanych stron w celu wypracowania stabilnych rozwiązań. Ważnym elementem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy  partnerami zagranicznymi.

    

Do tej pory nawiązaliśmy współpracę pomiędzy samorządami, nadleśnictwami i ludnością miejscową   w tematycznych grupach roboczych dotyczących takich zagadnień jak:

  • wyzwania związane z zarządzaniem turystyką: rowerową, konną, kajakarską,
  • praca nad opracowaniem systemu zarządzaniem populacją bobra jako gatunku chronionego o dynamicznie rosnącej liczebności,
  • retencja wodna w lasach i na terenach sąsiadujących,
  • audyt istniejących szlaków turystycznych na terenie RDLP w Olsztynie (1tys. km.),
  • opracowanie koncepcji przebiegu długodystansowego szlaku konnego im. Marion Dönhoff,
  • opracowanie 25 szlaków  nordic-walking wokół większych miejscowości z terenu RDLP w Olsztynie.

Reprezentowaliśmy lasy polskie również na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO (Poznań) i wyjazdach studyjnych do takich miejsc jak: Vilhelmina (Szwecja), Ottawa (Kanada), Republika Komi (Rosja).

Koordynator projektu w Nadleśnictwie Spychowo: Paulina Adamska tel. 882 050 350

Więcej na temat projektu na stronie http://baltyckiekrajobrazy.eu/