Wydawca treści
Stodoła Chochół
Stodoła Chochół to jeden z najciekawszych obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Spychowo. Ogromna zadaszona przestrzeń (230 m2) i surowy charakter obiektu daje wspaniałe możliwości organizowania warsztatów, spektakli teatralnych a nawet koncertów. Sam obiekt ma bardzo ciekawą historię i położony jest w niezwykle malowniczym miejscu wśród lasów Puszczy Piskiej.
Rys historyczny:
Stodoła w Chochole jest bardzo charakterystycznym obiektem, który pamięta wielu leśników starej daty. Niegdyś znajdowała się tutaj siedziba dawnego Nadleśnictwa Chochół. Budynek został oddany do użytkowania w 1910r. Wizerunek budynku zachował się na historycznych fotografiach. Sama siedziba Nadleśnictwa spłonęła pod koniec lat 80-tych i pozostał w jej miejscu niepozorny parterowy budynek pozostający w prywatnych rękach. Sama stodoła służyła niegdyś jako miejsce dla koni pracujących w lesie, którymi opiekował się woźnica - pracownik Nadleśnictwa. W 1971 roku w wyniku reorganizacji struktury, z trzech Nadleśnictw : Chochół, Racibór i Spychowo powstało jedno z siedziba w Spychowie. W latach 70-tych i 80-tych stacjonowały tutaj Ochotnicze Hufce Pracy z Łodzi i Krakowa. Młodzież licealna podczas miesięcznych pobytów w Chochole pomagała przy pracach leśnych w okolicznych lasach.
Najważniejsze jednak z punktu widzenia historii tego miejsca jest fakt, iż zostało ono dokładnie opisane przez Marion Donhoff na kratach powieści „Nazwy, których nikt już nie wymienia". w której opisała siedmiotygodniową podróż z Olsztyna do Sztynortu „Konno przez Mazury" z 1941 r. Przytacza miejscowości, leśniczówki i ludzi, nazwy znane nam do dzisiaj. Wśród opisów znajdujemy osadę Chochół, którą M.Doenhoff wspomina jako jedną z miejsc noclegowych.
Marion Dönhoff była wielbicielką przyrody i kultury mazurskiej oraz znaną działaczką na rzecz porozumienia Niemiec z państwami Europy Wschodniej.
W 2014 roku wytyczono i opracowano dokładnie przebieg długodystansowego szlaku konnego nazwanego imieniem Marion Dönhoff. Przebieg szlaku jest odwzorowaniem opisu sprzed 73 lat. Z tego powodu na trasie przebiegu szlaku uwzględniony został historyczny punkt jakim jest Stodoła na Chochole.
Na terenie Nadleśnictwa Spychowo szlak został trwale oznakowany w terenie. Uroczyste otwarcie szlaku odbyło się 23 września 2014r. właśnie w Chochole.
Rys architektoniczny:
O wartości architektonicznej budynku tak pisze Wiktor Knercer - specjalista w dziedzinie architektury drewnianej Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Olsztynie.
"Stodoła w zespole nadleśnictwa w miejscowości Chochół zachowana jest w stosunkowo dobrym stanie.
Stanowi obecnie już unikatowy przykład budynku gospodarczego, wzniesionego w formie architektury o konstrukcji z muru pruskiego. Do niedawna był to typ architektury powszechny. Wartość tego obiektu polega, zgodnie z definicją prof. Janusza Bogdanowskiego na jego wartości historycznej, której istotą jest wartość dokumentalna. Stanowi przykład architektury o prostej konstrukcji opartej na układzie słupów i rygli tworzących regularną kratownicę, której przestrzeń wypełniona jest cegłą. Stanowi przykład architektury związanej z przestrzenią gospodarczą w tym przypadku wchodzącą w obręb układu przestrzennego z byłą siedzibą nadleśnictwa. Ze względu na nielicznie zachowane już tego typu obiekty stanowi obiekt architektury o dużym znaczeniu dla regionu."
Niebywale najciekawszym wydarzeniem, które miało miejsce w stodole była seria spektakli "Z samego nieba idę k'wam" zrealizowanych przez Stowarzyszenie ANIMA latem 2016. Poniżej link do opisu i zdjęć z wydarzenia.
Spektakl "Z samego nieba idę k'wam" w Stodole Chochół (kliknij)