Lista aktualności Lista aktualności

Koniec beztroskiego życia cietrzewi

Otwarty w ubiegłym roku Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo przekazał pierwsze młode cietrzewie do wypuszczenia w środowisku naturalnym.

To historyczna chwila dla naszej hodowli. We wrześniu 2019 roku przekazaliśmy 12 młodocianych cietrzewi do Nadleśnictwa Ruszów, w którym od kilku lat trwa przywrócenie tego pięknego gatunku środowisku, gdzie jeszcze nie tak dawno licznie występował. Cała operacja przeprowadzana była wieczorem i nocą, żeby ptaki mogły spokojnie pokonać drogę 600 km do Nadleśnictwa Ruszów. Wszystkie czynności załadunkowe wykonywano ostrożnie i powoli, ponieważ są to niezwykle wrażliwe i płochliwe ptaki.  Dzięki temu ptaki dojechały całe i zdrowe. Teraz  czeka je zmierzenie się z niebezpieczeństwami w środowisku naturalnym, a w szczególności z  czyhającymi z każdej strony drapieżnikami. Dużym zagrożeniem dla cietrzewi są m.in. wałęsające się i puszczane luzem psy oraz koty.  Dlatego trzymając swoje pupile na smyczy w lesie i na polach, przyczyniamy się do aktywnej ochrony tych kuraków.

Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo powstał w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

Więcej o Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo TUTAJ