Lista aktualności
Niemieccy ekolodzy w Spychowie
27 marca 2014 r. Nadleśnictwo Spychowo odwiedziła reprezentacja niemieckiej organizacji NABU.
Wraz ze Szczycieńskim Towarzystwem Przyrodniczym kilkuosobowa grupa niemieckich przyrodników zawitała do Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Spychowo. Tam dyskutowano na tematy ekologiczne i problemy związane z ochroną przyrody w Polsce i w Niemczech. Miło nam było słyszeć, że nasi sąsiedzi są pod wrażeniem polskich lasów i ich bogactwa przyrodniczego. Jeden z przedstawicieli organizacji NABU przedstawił prezentację na temat historii i działalności tej organizacji. Następnie wybraliśmy się na ścieżkę dydaktyczną „Jezioro Ciche" położoną przy śródleśnym jeziorku z wiatą edukacyjną. Kolejnym punktem było zwiedzenie szkółki leśnej w Piasutnie. Tam leśniczy szkółkarz opowiedział naszym gościom o zasadach funkcjonowania szkółki, procesie produkcyjnym sadzonek, a także zwiedziliśmy budynek nowoczesnej deszczowni. Na zakończenie, tego krótkiego niestety pobytu, przygotowaliśmy naszym gościom ognisko z poczęstunkiem.
Było nam bardzo miło gościć naszych zagranicznych sąsiadów i poznać ich specyfikę dot. ochrony przyrody. Mamy nadzieję, że jeszcze niejednokrotnie odwiedzą lasy Puszczy Piskiej, do czego już teraz serdecznie zapraszamy.
NABU (Nature And Biodiversity Conservation Union) jest jedną z największych i najstarszych organizacji ekologicznych działających na terenie Niemiec. Powstała w roku 1899 i skupia ponad 520 tys. członków. Jej podstawowym celem jest ochrona zagrożonych siedlisk, gatunków fauny i flory, ochrona klimatu i wpływ na politykę energetyczną państwa. Promuje zrównoważony rozwój rolnictwa i gospodarki leśnej, a także zwiększenie znaczenia ochrony przyrody w społeczeństwie. Prowadzi edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży i jest największą organizacją ekologiczną w Niemczech skupiającą młodych ludzi (ok. 75 tyś członków w wieku do 27 lat). W NABU działa ok. 37 tys. wolontariuszy, którzy wspierają działania ochrony przyrody i walki z ubóstwem w Afryce, Eurazji i na Kaukazie.
Więcej na temat NABU na stronie http://www.nabu.de/