Asset Publisher Asset Publisher

Kolejne cietrzewie ze Spychowa wkrótce trafią na wolność

W 2024 roku w Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo udało się wyhodować aż 125 młodych ptaków.

Dzięki ciężkiej pracy i olbrzymiemu zaangażowaniu pracowników ośrodka w tym roku udało się wyhodować tak dużą liczbę młodych cietrzewi, które zasilą lokalne populacje w różnych częściach naszego kraju.

Młode ptaki, dla których pierwsze 3 tygodnie życia są kluczowe dla przetrwania, trafiły z ośrodka hodowli do wolier adaptacyjnych nadleśnictw biorących udział w ratowaniu cietrzewia w Polsce. Tam po dwóch miesiącach oswajania się z naturalnym otoczeniem, zostaną wypuszczone na wolność. Dzięki półnaturalnej hodowli tych ptaków przez spychowskich leśników, cietrzewie mają duże szanse na poradzenie sobie w naturze. Wynika to z faktu, iż w wolierach młode mają duże wybiegi, mogą swobodnie latać i się przemieszczać, co jest bardzo istotne dla ich właściwego rozwoju oraz unikania drapieżników w przyszłości. Dodatkowo są karmione pokarmem zbieranym ze środowiska naturalnego, z miejsc nie skażonych działalnością człowieka. To wszystko przekłada się na łatwiejszą adaptację cietrzewi wypuszczanych do przygotowanych przez leśników biotopów i przetrwanie pierwszej zimy, jeśli presja drapieżników będzie ograniczona do minimum.

Nie tylko drapieżniki, ale również presja i obecność człowieka jest dla cietrzewi bardzo niebezpieczna. Dlatego dziękujemy wszystkim odwiedzającym lasy za zrozumienie, nie wchodzenie oraz nie wjeżdżanie samochodami na teren ostoi tych ptaków. Jest to, wbrew pozorom, bardzo ważny wkład w ochronę tego zagrożonego gatunku, który potrzebuje ciszy i spokoju dla prawidłowego funkcjonowania w naturze. Jeżeli długotrwały proces wsiedlania się powiedzie, wówczas będziemy się cieszyć widokiem tym kuraków w różnych miejscach naszego regionu i kraju.

Nadleśnictwo Spychowo prowadzi ww. działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ratujemy cietrzewie w naszych lasach

W Nadleśnictwie Spychowo powstał w 2018 r. ośrodek, który ma na celu hodowlę cietrzewi, które następnie będą wsiedlane do środowiska naturalnego. Ośrodek powstał w ramach projektu rozwojowego „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce” i jest to kolejny projekt z zakresu czynnej ochrony przyrody, finansowany z Funduszu Leśnego. Budynek, w którym hodowane są cietrzewie jest wykonany wyłącznie z ekologicznych materiałów. Drewno użyte do jego budowli pochodzi z mazurskich lasów i zostało zabezpieczone jedynie przez opalanie.

W ośrodku i na zewnątrz znajdują się woliery, w których prowadzimy hodowlę cietrzewi. Przygotowujemy w nich młode osobniki do życia na wolności. Natomiast w wybranych ostojach wybudowane zostaną woliery adaptacyjne. To w nich ptaki będą przystosowywać się do warunków, w których przyjdzie im żyć po wypuszczeniu na wolność. Chcemy, by wsiedlane ptaki włączyły się w życie lokalnych populacji i przyczyniły się do zwiększenia ich liczebności.

Nasze działania są bardzo ważne dla powodzenia całego projektu, którego głównym celem jest zachowanie lub odtworzenie populacji gatunku w rejonach jego niegdyś występowania. W wybranych nadleśnictwach podejmowane są zabiegi ochrony czynnej, które mają ograniczyć niekorzystne zmiany zachodzące w ostojach cietrzewi i poprawić ich warunki bytowania.

Ośrodkiem kieruje Aleksander Adamski wraz ze swoją żoną Joanną. To właśnie dzięki ich pracy i zaangażowaniu udało się stworzyć stado podstawowe, które stale musi się rozwijać, aby w przyszłości mieć zróżnicowaną pulę genową. Cały czas prowadzony jest monitoring wolier i uważna obserwacja tego, co się tam dzieje, aby natychmiast reagować na wszelkie nietypowe zachowania ptaków, objawy chorobowe, czy ataki drapieżników.

 

Niestety nie ma mozliwości zwiedzania ośrodka, gdyż przebywające tam cietrzewie są bardzo wrażliwe na zmiany w ich środowisku oraz płochliwe, a stres wywołany obecnością ludzi może niekorzystanie wpłynąć na ich zachowanie oraz stan zdrowia.

 

 

Więcej informacji o projekcie tutaj (kliknij)

Więcej o projektach rozwojowych Lasów Państwowych tutaj (kliknij)

 

Hipoteka