Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Spychowie jest doskonałym punktem, z którego można rozpocząć poznawanie niezwykle bogatych przyrodniczo terenów Puszczy Piskiej.

Każdego roku ośrodek odwiedza ponad 3 tys. osób. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Spychowie (LOEE) powstał w 1999 r. przy Nadleśnictwie Spychowo z dawnego budynku gospodarczego. Jest to budynek o bogatej historii. Kiedyś znajdowały się tutaj magazyny i biuro transportu, jeszcze wcześniej stajnie. Obecnie parter budynku zajmują garaże i magazyny. Ponadto budynek wyglądem dostosowany jest do architektury mazurskiej, okna posiadają okiennice, a w środku dominuje drewno i "ciepła" atmosfera. 

W sierpniu 2012 r. Nadleśnictwo Spychowo rozpoczęło rozbudowę ośrodka polegającą na stworzeniu sali  konferencyjnej na 100 osób oraz dodatkowych pomieszczeń i pracowni edukacyjnych do prowadzenia zajęć i warsztatów tematycznych m.in. plastycznych, fotograficznych, z majsterkowania, rękodzielniczych, rzeźbiarskich. Prace te były podyktowane coraz większym zainteresowaniem wśród społeczeństwa rozwijającej się oferty edukacyjnej nadleśnictwa. Ośrodek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Co więcej, w opinii wielu nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji zajmujących się w większej mierze edukacją społeczeństwa, ośrodek w Nadleśnictwie Spychowo pełni nie tylko ważną w regionie rolę edukacyjną. Pełni również funkcję „Domu Kultury" dzięki szeregom akcji i warsztatów kulturalnych, nie związanych bezpośrednio z leśnictwem, ale kładące również nacisk m.in. na  rozwój zdolności manualnych, aktywności fizycznej, wrażliwości artystycznej, umiejętności gry na instrumentach muzycznych, wzrost poczucia pewności siebie i integracji w grupie.  Przykładem tego są m.in. zorganizowane bądź współorganizowane przez nadleśnictwo warsztaty ekologiczno-kulturalne „Święto Mazurskiej Dłubanki", warsztaty Capoeiry i tańców brazylijskich, warsztaty indiańskiego rękodzieła, warsztaty waltorniowe „Rogowisko", czy zajęcia modelarskie, rzeźbiarskie i fotograficzne oraz wystawy czasowe różnego rodzaju prac artystycznych. 

 

Serdecznie zapraszamy do korzystania z ośrodka edukacyjnego w naszym nadleśnictwie. Ośrodek po modernizacji posiada większą salę konferencyjną na 100 osób, pracownię edukacyjną z wyposażeniem multimedialnym i dydaktycznym (tablica interaktywna, mikroskopy stereoskopowe).

W ośrodku mogą odbywać się różnego rodzaju warsztaty tematyczne (np. plastyczne, fotograficzne, muzyczne), wystawy czasowe, koncerty, spektakle, pokazy filmów oraz konferencje. Ośrodek przeznaczony jest do korzystania przez osoby indywidualne, jak i przez zorganizowane grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Z obiektów korzystać mogą szkoły, centra edukacyjne, placówki naukowe, jednostki samorządowe, ośrodki kultury, muzea, stowarzyszenia, prywatne firmy i przedsiębiorstwa oraz inne instytucje prowadzące edukację społeczeństwa i działalność kulturalną.

Zachęcamy do współpracy, szczególnie szkoły i inne placówki edukacyjne, a także wszystkich chętnych do aktywnego działania na rzecz dzieci i młodzieży.

W sprawie rezerwacji terminu zajęć w ośrodku prosimy kontaktować się z Panią Urszulą Dyl-Nadolną:

tel. kom. 668-642-745

mail: urszula.nadolna@olsztyn.lasy.gov.pl

tel. do ośrodka edukacyjnego (89) 622 50 06

tel. do biura nadleśnictwa (89) 622 50 82

Przed rezerwacją zajęć, bądź obiektów edukacyjnych również na cele komercyjne, należy się zapoznać regulaminem i sprawdzić, czy jest wolny termin w kalendarzu w zakładce "Oferta edukacyjna".